Platforma Yrobot

V roku 2013 vznikla na Katedre technickej kybernetiky (KTK), FRI-ŽU iniciatíva na podporu vzdelávania na stredných školách. Podpora sa týka oblasti počítačového inžinierstva, aplikovanej informatiky, robotiky a vývoja vstavaných systémov prostredníctvom modulárneho robotického systému. Táto iniciatíva bola podporená vďaka Nadácií Volkswagen Slovakia cez grantový program „Rozvíjať technik(o)u“.
Projekt vychádza z myšlienky využitia otvoreného hardvéru v procese výučby. Podstata otvoreného hardvéru je založená na poskytnutí úplnej technickej dokumentácie k technickému a programovému riešeniu napr. mobilného robota. Na základe podrobnej znalosti technického riešenia sú študenti schopní vyvíjať vlastné aplikačné moduly a programové riešenia, ktoré rozširujú možnosti mobilného robota.
Úlohou projektu je rozvíjať tvorivosť u mladých ľudí, ktorá predstavuje najväčší potenciál spoločnosti. Cieľom projektu je vychovávať generáciu technicky vzdelaných, kreatívnych mladých ľudí, ktorí nájdu svoje uplatnenie v každom technickom odvetví. Projekt je zameraný na zvýšenie atraktivity štúdia v oblasti informačných technológií. Je možné dôvodne predpokladať, že zvýšený záujem o štúdium technických vied sa odrazí v počte absolventov, ktorí nájdu uplatnenie na trhu práce v strojárskom, automobilovom, elektrotechnickom priemysle a v širokej oblasti informačných technológií.
Open-hardware

V súčasnej dobe existuje široká databáza Open-HW projektov spadajúcich jednak pod Open Source Hardware Association alebo vystupujúcich samostatne, pričom dané zariadenia je možné využiť rôznorode, napr. ako 3D-tlačiareň, laptop, mobilný telefón, tablet, alarm, lokalizátor, bezdrôtovú sieť senzorov a podobne.
Až 47% užívateľov využíva Open HW ako prostriedok pre pochopenie základných princípov vývoja HW. Na základe takto získaných skúseností potom užívatelia pristupujú k vývoju vlastných špeciálnych aplikácií. Len 8% opýtaných respondentov využíva Open HW systémy v procese výučby študentov.
Open-hardware vo výučbe

V posledných rokoch je stále aktuálnejšou problematikou téma intenzívnejšieho vzdelávania študentov zameraná na rozvoj jednotlivých, špecifických schopností študentov, ktorá je založená na aktivite žiaka. Vzhľadom k tomu, že (nielen) u nás výrazne poklesol záujem o štúdium technických smerov, pričom trhový dopyt po absolventoch technických škôl je neustále vysoký, a končiacim študentom (gymnázia) veľmi často chýba aj tzv. „technické myslenie“, je potrebné nájsť a využívať metódy, ktoré by u študentov stredných škôl mohli prebudiť motiváciu i záujem o techniku. Najvyššie šance na uplatnenie na trhu práce majú absolventi vysokých škôl technického zamerania so špecializáciou na informačné technológie.
Tlačové správy
- ssmt.edupage.org - Yrobot v Spojenej škole v Martine
- vat.pravda.sk - Slovenskí vysokoškoláci našli spôsob ako naučiť študentov programovať
- www.blf.sk - Nová učebná pomôcka rozšíri vedomosti žiakov z programovania
- www.istp.sk - Robotické zariadenie ŽU má zvýšiť záujem žiakov o technické smery
- zilina.sme.sk - Robotické zariadenie má zvýšiť záujem žiakov o technické smery
- rgal2.rz.htw-dresden.de - YRobot-Plattform
- ieeexplore.ieee.org - Open hardware modular educational robotic platform — Yrobot
- skolskyservis.teraz.sk - O fakultu riadenia a informatiky ŽU mali dievčatá záujem aj tento rok
Získané ocenenia
Napriek tomu, že platforma Yrobot existuje od roku 2013, stihla získať už niekoľko ocenení:
- Tretie miesto v kategórii Best Confrence Demo na medzinárodnej konferencii TI EDERC 2014 (Texas Instruments Embedded Design in Education & Research Conference)
- Prvé miesto v grantovom programe Rozvíjať technik(o)u financovanom Nadáciou Volkswagen Slovakia